teljesitmenydiagnosztika_pic1

Mit jelent a teljesítménydiagnosztika?

Mire jó a teljesítménydiagnosztika? 

A teljesítménydiagnosztika már egészen az ókori Olimpiák idején fontosnak számított, amikor a területeiket képviselő atléták teljesítményét figyelték meg. Fontos volt tudni, ki mennyire teljesített jól a korábbi eredményeihez és a fizikumához képest, ez pedig napjainkban is fontos, ha a sportolási teljesítményekről esik szó, legyen szó akár versenysportolóról, vagy csak a strapabírását erősíteni és növelni kívánó hobbisportolóról.

Amennyiben az ember sportol vagy testmozgást végez, fontos tudni, mik a határai és azt is, hogy alapvetően ne bízza a véletlenre vagy szubjektív érzésekre a tulajdon fejlődését.
A teljesítménydiagnosztika megismerése fontos, mert célja az aktuális edzettségi állapot felmérése és ezen kívül a szakszerű számszerűsítése is.
A szakemberek feladata elsősorban az, hogy az eredménnyel a kezében megtudhassa, hogy merre tovább, mire képes az adatok alapján kódolva a sportoló. Ez elsősorban azoknak jó, akik állóképességi sportolók, továbbá azoknak, akik szeretnének tudatosan edzeni, vagy egyszerűen csak kíváncsiak a teljesítőképességük feszegethető határaira. De, sok más információhoz is felhasználhatjuk ezeket az adatokat.
Teljesítménydiagnosztikai szempontból, a munka, család, tanulás és egyéb kötelezettségek mellett nagy érték minden perc, amit a sportolásra és önfejlesztésre  fordíthatunk, legyen szó akár hobbiról, vagy bármi másról. A teljesítménydiagnosztika abban segít, hogy az ott kapott információkat, adatokat felhasználva hatékonyabban használhasd ki a sportolásra szánt időt. Sokszor találkozhatunk olyan hobbi és amatőr sportolókkal, akik valamiért azt érzik megrekedt egy szinten és nem tudnak továbblépni, de ha megismerik magukat egy diagnosztikai rendszer” segítségével, s látják maguk előtt azt, amit eddig korábban csak éreztek, akkor befolyásolhatja őket abban, hogyan haladjanak tovább, tudatosan is. 

teljesitmenydiagnosztika_pic2

A teljesítménydiagnosztika fontossága

A megfelelő tudományos háttér felhasználása elengedhetetlen a sportolók vizsgálata során a minél jobb teljesítmény elérése érdekében, akár versenysportról, akár szabadidősportról legyen is szó. Hiszen napjainkban egyre nagyobb szerepet kapnak az objektív adatok, köztük számadatok, amikor egy-egy sportoló teljesítményét vizsgálják a szakemberek. A pályán mutatott játék mellett a fizikai és állapotfelmérés során is kitűnnek olyan információk, amelyek segítségével komplex kép alakul ki az adott sportolóról. 

A teljesítménydiagnosztika már a sportolás elkezdésének tervezésétől kezdve, a választott célkitűzéstől, az ehhez szükséges tervező munkáról (edzésterv elkészítése), a tervező munka alapján összeállított sportbéli felkészülésről ( vagy egyszerűbb szavakkal fogalmazva, edzés), majd lényegében az egész folyamat visszacsatolásaként a versenyről, mérkőzésről jelen van. Lényegében végigkíséri az egész folyamatot. 

A teljesítménydiagnosztika a megfelelő vizsgálatok és mérések eredményei alapján eldönthető, miszerint a megfelelő minőségű és mennyiségű munka, megfelelő körülmények és edzésterv mellett megtörtént-e vagy pedig milyen változtatásokat szükséges meghozni ennek érdekében a további fejlődés és sportolás ideje alatt.

A teljesítmény diagnosztika alapja a teljesítmény befolyásolása

A teljesítménydiagnosztika adatait sok tényező tudja befolyásolni, kezdve az alkattól, a koordinációktól, illetve az egyéni képességektől.

  • Motorikus tényezők (kondicionális és koordinációs képességek),
  • Fiziológiai összetevők (különböző funkciók szintje, összefüggései),
  • Pszichés változások (személyiségjellemzők, társas kapcsolatok),
  • Alkati összetevők (hosszúság, szélesség, körméretek, testzsír, fajsúly).

Alkati tényezők alatt a szervezet különböző szerveiben létrejött morfológiai változásokat értjük. A leglátványosabb formában az izomrendszerben mutatkoznak meg ezek a változások. De, ugyanakkor ide tartozik az izomsejteken belüli mitokondriumok számának növekedése, az érfal megvastagodása vagy pedig az érhálózat bővülése.
A sportolónk fizikai változásai magába foglalják a szervezet szerv és szervrendszereinek jobb működését. Ennek következményeként az egyes szervek jobban tudják tolerálni a terhelést és magasabb alkalmazkodási kapacitást mutatnak. Javul a rendelkezésre álló oxigén kihasználtsága, az anyagcsere folyamatok hatékonysága és energia igénye, az energia raktárak feltöltése.

teljesitmenydiagnosztika_pic3

A magas versenyteljesítmények eléréséhez nélkülözhetetlen az optimális pszichikai állapot. A sportoló pszichikai tulajdonságainak összehangolása, a versenyre történő lelki felkészítése nélkül ma már nehéz elkezdeni bármit is, ugyanis a sportolónak helyben kell lennie ebben is. A sportoló fejlesztésének és fejlődésének célja az edzésterhelés elviselésének növelése, a monotónia- és a fájdalomtűrő képesség fokozása; kudarcok és sikerek, emocionális ingadozások megfelelő kezelésének elsajátítása a legfontosabb dolgok egyike.
A motorikus tényezők közé tartoznak a mozgásban résztvevő motoros egységek számának és feszülési mértékének az optimalizálása, valamint kapcsolódási sorrendjük szinkronba hozása. Az megfelelő izommunka révén a mozgásoknak nemcsak a technikai végrehajtása fejlődik, hanem energiafelhasználás is gazdaságosabbá válik.

Miben segít a teljesítménydiagnosztika?

A teljesítménydiagnosztika segít számunkra abban, hogy elérhessük a sportolással kapcsolatos céljainkat.Ebben az esetben mindenképpen érdemes felkeresni egy szakembert és tovább is léphetünk az álmaink megvalósításához. A sportolás nem csak a sportolók életében fontos. A mozgással megőrizhetjük egészségünket mind fizikai, mind pedig mentális úton is.